مدیریت اسپرد(Spread) در بازارهای مالی اسپرد در معاملات، تفاوت بین قیمت پیشنهاد خرید (BID) و  پیشنهاد فروش (ASK) است که برای یک دارایی نقل شده است. بسیاری از کارگزاران، بازارسازان و سایر ارائه دهندگان، قیمت های خود را به صورت اسپرد اعلام می کنند. این به این معناست که قیمت خرید یک دارایی همیشه کمی بالاتر از بازار پایه خواهد بود، در حالی که قیمت فروش همیشه کمی کمترخواهد بود.


اگر قیمت‌های خرید و فروش نزدیک به هم باشند، بازاری تنگ((Tight spread در نظر گرفته می‌شود، به این معنی که بین خریداران و فروشندگان در مورد ارزش دارایی اتفاق نظر وجود دارد. اگر اسپرد گسترده تر باشد، به این معنی است که اختلاف نظر قابل توجهی بین معامله گران  وجود دارد.


عکس  اسپرد در بازار

اختلاف قیمت اسپرد  می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار گیرد، از جمله:


نقدینگی:  به این معنا که چگونه می توان یک دارایی را به راحتی خرید یا فروخت. همانطور که نقدینگی یک دارایی افزایش می‌یابد، معمولاً اختلاف قیمت پیشنهادی یا همان اسپرد کاهش می‌یابد.


حجم: این مقدار یک دارایی است که روزانه معامله می شود. دارایی هایی که حجم معاملات بالاتری دارند، اغلب دارای اسپرد پیشنهادی کمتری خواهند بود


نوسان: در دوره‌های نوسانات بالا، زمانی که قیمت‌ها به سرعت تغییر می‌کنند، اسپرد معمولاً بسیار گسترده‌تر است.


برخی از فاکتورهای مهمی که باید در نظر گرفته شود این است که اسپرد بازار در کارگزاریهای غیر رگوله می تواند از طریق بروکر به طور مصنوعی افزایش داده شود، که این اقدام اجرای دستور توقف ضرر معامله گران را ایجاد می نماید که زر و زیان های بزرگ و مکرر به حساب سرمایه گذاران وارد خواهد کرد. به خاطر داشته باشید که حتی ضروری نیست که قیمت معامله شود زیرا قیمت پیشنهادی یا درخواستی که فراتر از دستور توقف ضرر شما برود، باعث بسته شدن پوزیشن شما خواهد شد.این نوع نقد کردن پوزیشن های تریدرها به یک نوع کلاهبرداری شناخته شده است. پسی قبل از ثبت نام با کارگزاری ها  اعتبار سنجی و تحقیق انجام دهید.

عوامل مهم دیگری که می تواند باعث بزرگ شدن شدید و غیرمنتظره اسپرد بازارهای مالی شود، اخبار و رویدادهای طبعی،اختصادی یا سیاسی است. به همین دلیل بسیاری از معامله گران با تجربه به ساعات پخش اطلاعیه های  مانند نرخ بیکاری و تورم توجه ویژه  می دهند و پوزیشن های خود و استاپ لاس ها ر با دقت بیشتر مدیریت می نمایند.

همچنین با کاهش حجم معامله‌گران و در نتیجه بزرگ‌تر شدن اسپرد بازار، باید توجه ویژه‌ای به معاملات بعد از ساعت کرد .برای مثال بین ساعت های یک تا سه بامداد به وقت تهران اسپرد ها بزرگ تری دیده می شود

عکس باز بودن بازاری های جهانی
© ETEBAR.COM  2024